Nimfa - Którą wędkę wybrać?
Metoda nimfowa
Jedną z popularnych metod wędkarstwa muchowego jest łowienie na nimfę. Na nimfy możemy łowić zarówno z użyciem klasycznej pływającej linki (tzw. Długa nimfa) jak i przy użyciu dedykowanych cienkich linek (tzw. europejskie metody nimfowe). Dziś skupimy się na tej drugiej pozycji.
Przy łowieniu na nimfę najczęściej używamy wędek długości od 9ft do 11ft oraz klasach od #2 do #5. Czym innym będzie łowienie lipieni w powoli płynącej zarośniętej pomorskiej rzece a czym innym łowienie brzan, świnek w rwącym nurcie Popradu czy Dunajca.
Jaką długość wędki wybrać?
9ft (275cm)- wędki tej długości nie są popularnym wyborem wśród wędkarzy poszukujących wędki nimfowej – moim zdaniem niesłusznie. Wędki tej długości sprawdzą się wszędzie tam gdzie ,,nie mamy miejsca”. Podczas łowienia w małym górskim potoku lub zarośniętej rzece długość ta pozwoli nam na swobodne manewrowanie naszym zestawem. Tak z innej beczki często w takich warunkach preferuję łowienie na 1 muchę – pozwala nam to wykonywać precyzyjniejsze rzuty jak i lepiej czuć delikatne brania.
10ft(305cm)- Chyba najbardziej uniwersalna długość. Sprawdzi się zarówno na mniejszych rzekach pokroju górnej Skawy, Czarnego Dunajca jak i większych rzekach pokroju Dunajca czy Sanu. Długość ta zapewni nam już odpowiedni ,,zasięg” ,który pozwoli nam podać muchę w wybrane miejsce.
10,5ft(320cm)-11ft(335cm)- Zdecydowanie najpopularniejszy wybór jeśli chodzi o średnie/duże rzeki.
Długość tą docenimy nieraz stojąc w rwącym nurcie i widząc piękną rynnę pod przeciwległym brzegiem – co tłumaczy nam jej największą zaletę. Wędki tej długości posiadają spory ,,zasięg”. Powalają nam na podanie muchy na znaczne odległości jednocześnie nie powodując dużych luzów na zestawie co przekłada się na lepsze prowadzenie nimf oraz czucie brań.
Którą klasę wybrać?
#1/2- Wędki tej klasy sprawdzą się podczas łowienia na małe nimfki oraz cienkie żyłki. Oczywiście trzeba też wziąć poprawkę na wielkość ryb, gatunek oraz charakter rzeki. Wędki w klasie #2 osobiście używam do łowienia lipieni oraz niedużych pstrągów.
#3- Jak dla mnie najbardziej uniwersalna klasa. Pozwala nam zarówno na łowienie lipieni na micronimfki jak i przy odrobinie szczęścia pozwoli wyholować pięknego pstrąga ,który skusił się na wzór nimfy zainspirowany March Brownem.
#4- wędka ze sporym zapasem mocy. Kij w tej klasie sprawdzi się podczas łowienia cięższymi nimfami oraz podczas wędkowania w rwącej rzece gdzie nie możemy sobie pozwolić na to by ryba spłynęła nam w dół rzeki.
#5/6- wędka do zadań specjalnych. Wędek tej klasy używam podczas łowienia na bardzo duże nimfy oraz wtedy gdy nastawiam się na duże ryby pokroju dużych pstrągów tęczowych, brzan oraz świnek.
Jaką wędkę nimfową wybrać?
Dziś mamy możliwość wyboru wielu wędek stworzonych do tej metody. Mnogość firm, modeli oraz wersji na pewno nam tego nie ułatwia. Poniżej przedstawię swoje propozycję wędek nimfowych.
- Budżet do 500zł
W tej cenie skupił bym się na wędkach długości do 10ft. Długość ta pozwoli zaoszczędzić nam kilka gramów na całym zestawie jednocześnie poprawiając komfort łowienia.
Traper Speed
Model ten występuje zarówno w klasycznym czteroskładzie:
https://caddis.pl/product-pol-16544-Wedka-Traper-Speed.html
jak i w nieco droższej wersji z dwoma dopałkami:
https://caddis.pl/product-pol-21046-Wedka-TRAPER-Speed-Combo.html
- Budżet do 800zł
W tej cenie możemy oczekiwać już nieco więcej – miło widziane były by takie elementy jak jednostopkowe lekkie przelotki oraz odwrócony uchwyt kołowrotka dzięki któremu łatwiej będziemy mogli wywarzyć nasz zestaw. Obie poniższe wędki posiadają wszystkie te elementy. Dodatkowo Vison Toka jest 5-składem co ułatwia jej transport.
Vision Toka
Tegoroczna nowość firmy Vision. W tej kategorii cenowej najlepiej wykonana oraz przemyślana wędka. Występują w niej wszystkie rozwiązania znane z topowych kijów nimfowych:
- odwrócony uchwyt kołowrotka
- jednostopkowe przelotki
- dolna przelotka blisko uchwytu kołowrotka (niweluje luz na lince)
- 2-ga przelotka od góry jest dwustopkowa co zapobiega plątaniu się szczytówki podczas łowienia
https://caddis.pl/product-pol-27769-Vision-Toka.htm
Taper Impuls Nymph
Wędka występuje w dwóch długościach: 10 oraz 10,6ft oraz klasach od #3 do #5 co pozwala dobór długości oraz klasy w zależności od naszych potrzeb.
https://caddis.pl/product-pol-21043-Traper-Wedka-Impulse-Nymph.html
- Budżet ok 1000zł
Vision Nymph Hero
Modele 10ft #3, #4 oraz 10'6ft #3
Smukły, szybki blank uzbrojony w jednostopkowe przelotki i uchwyt typy down-locking - ta wędka ma już wszystko czego potrzebujemy!
https://caddis.pl/product-pol-21803-Vision-Nymph-HERO-106-3.html
- Budżet do 1500zł
Tutaj moim faworytem jest
Cortland Nymph Series Fly Rod
https://caddis.pl/product-pol-15883-Cortland-Nymph-Series-Fly-Rod.html
Lekkie jednostopkowe przelotki, odwrócony uchwyt kołowrotka, świetne wywarzenie w połączeniu z zapasem mocy w dolnej części blanku powoduje ,że łowienie tą wędką to czysta przyjemność.
- Budżet do 2500zł
W tym budżecie nie mogłem wybrać wyłącznie jednej wędki.
Jedną z nich jest:
Cortland Competition MKII – którą mam przyjemność łowić od ponad 3 lat
https://caddis.pl/product-pol-13487-Cortland-Competition-MKII-European-Style-Nymphing.html
Bardzo dobra wędka która posiada wszystkie cechy które wędka nimfowa posiadać powinna – jednostopkowe lekkie przelotki, odwrócony uchwyt kołowrotka, nielakierowany blank, świetne wywarzenie oraz najważniejsza dla mnie duża czułość ,która pozwala na maksymalną kontrolę naszego zestawu
Diamond Back Ideal Nymph
https://caddis.pl/product-pol-25369-Wedka-Diamondback-Ideal-Nymph.html
Wędki tej firmy mamy w swojej ofercie od zeszłego roku. Mnogość modeli pozwala na wybór wędki w zależności od naszych potrzeb – Seria Ideal Nymph oferuje nam wędki w klasach od #1 do #6 i dwóch długościach 10ft oraz 10,10ft.
- Budżet – bez limitu
W tym budżecie jak dla mnie zwycięzca może być jeden
Thomas&Thomas Contact II
https://caddis.pl/product-pol-17043-Wedka-Thomas-Thomas-Contact-II.html
Jak dla mnie najlepsza wędka nimfowa ,którą miałem przyjemność łowić.
W przypadku tej wędki zacznę od jej wykonania. Najwyższej jakości komponenty, nieszlifowany blank, oraz perfekcyjnie wykonane detale – od razu mamy poczucie ,że wędka nie została wyprodukowana w fabryce tylko zbudowana ręcznie przez doświadczonego Rodbuildera. Wędka od razu tłumi wszystkie drgania co jest jej znakiem rozpoznawczym. Posiada duży zapas mocy w dolniku co wyróżnia ją od jej głównego konkurenta którym jest Sage ESN.
Mam nadzieje ,że powyższy wpis nieco rozjaśni Wam temat wędek nimfowych i pomoże w wyborze najlepszej.
W razie potrzeby zachęcam do kontaktu mailowego lub telefonicznego.
Do zobaczenia nad wodą !!!!
Darek Ordzowiały
tel. +48 780 731 230
e-mail: info@caddis.pl